فن کوئل

فن کویل

فن کویل زمینی یک واحد (FCU) یک وسیله ساده است که شامل یک مبدل گرمایی و / یا مبدل حرارتی خنک کننده یا یک سیم پیچ و فن است. این بخشی از سیستم HVAC موجود در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی است. یک واحد فن کویل یک دستگاه متنوع است که گاهی اوقات با استفاده از جعبه ابزار استفاده می شود و برای کنترل درجه حرارت در فضای مورد استفاده در آن نصب می شود می کند. این کنترل بوسیله یک سوئیچ دستی / خاموش یا یک ترموستات کنترل می شود که جریان آب را به مبدل حرارتی با استفاده از شیر کنترل و / یا سرعت فن کنترل می کند.

اجزای تشکیل دهنده

یک فن کویل زمینی از اجزای زیر تشکیل شده‌است:

  1. فن
  2. کویلهای گرمایش و سرمایش
  3. فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو
  4. شیر فلکه
  5. شیرهواگیری

در فن کویل‌ها درجه حرارت توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روش‌های متداول کنترل می‌شود.

نحوه کار

فن کویلها معمولاً به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت اول فن کویل فقط حرارت و برودت مورد نیاز را تأمین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و بوسیله کانال‌های توزیع هوا در سطح محل منتشر می‌گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد. در این حالت میزان بار سرمایی وگرمایی توسط ترموستات بکار رفته در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می‌گردد. در حالت دوم علاوه بر تأمین حرارت و برودت مورد نیاز، وظیفه تأمین هوای تازه را نیز بعهده دارد. بدین صورت که فن دستگاه، هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل گرفته و در محل پخش می‌کند. از محاسن این روش می‌توان به کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم هوارسان مرکزی و متعلقات مربوطه اشاره نمود و عدم فیلتراسیون هوای تازه از معایب این روش می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *